Skip to content

Nestíham, alebo ťažký život štátnej úradníčky (Zoé Shepardová)

O knihe:

Ťažké, naozaj ťažké je byť úradníčkou!

Po rokoch vysokoškolského štúdia sa Zoé Shepardová zamestná na radnici v provinčnom francúzskom meste a rýchlo vytriezvie. Ocitne sa na mieste, kde sa neschopnosť šéfov strieda s podlizovaním zamestnancov.

Dni trávi na nezmyselných poradách a zbytočných mítingoch, no a na prácu, ktorú má hotovú za dve hodiny, dostáva dva týždne. Najväčším problémom je, ako čím skôr zmiznúť z práce a ak ste v nej, ako zabiť čas. Ešteže existujú uvítacie, rozlúčkové, či narodeninové oslavy. Nikto však pravý stav neprizná a tak sa všetci predbiehajú v predstieraní ako nič ne-stí-hajú a ako sú úplne zavalení prácou. Jedinou obranou tak pre Zoé zostáva irónia, ktorá jej pomáha prekonávať nekonečnú reťaz nekompetentnosti a pokrytectva, s ktorou sa stretáva.

Svojou schopnosťou presne a veľmi vtipne popísať každodenné situácie a typické postavičky vo väčšine pracovných kolektívov si získala množstvo čitateľov po celom svete a jej kniha sa stala niekoľkonásobným bestsellerom.

Je to totiž ešte horší svet, ako si viete predstaviť!


O autorke:

Zoé Shepardová, vlastným menom Aurélie Boulletová (1979, Orsay, Francúzsko), vyštudovala históriu a politológiu v Bordeaux.

V marci 2010 vydala pod pseudonymom román Ne-stí-ham! alebo Ťažký život štátnej úradníčky (Absolument dé-bor-dée! ou Le paradoxe du fonctionnaire), v ktorom čerpala z vlastnej skúsenosti vysokej úradníčky na magistráte a v Regionálnej rade Akvitánie. Odhalenie jej totožnosti malo za následok administratívny postih, proti ktorému sa autorka do leta 2012 odvolávala. Keďže však vo Francúzsku vstup do štátnej služby vrátane územných samospráv na všetkých stupňoch znamená tzv. definitívu, napokon Aurélie Boulletovú alias Zoé Shepardovú menovali do Dozornej rady EÚ, čiže ju odsunuli do Bruselu.
Postup a rozhodnutia Regionálnej rady Akvitánie, ktorá autorku obvinila z nedodržania úradného tajomstva a z nekorektného správania k nadriadeným, vyvolali vo Francúzsku verejný škandál a bezpochyby aj vďaka tomu sa romá
n dlho držal na čele rebríčka čitateľsky najúspešnejších kníh. Nielen škandálu však vďačí za úspech. S ironickým, ba sarkastickým nadhľadom a zároveň so šarmom a s ľahkosťou v ňom autorka odkrýva nepriznané podoby súčasného francúzskeho variantu absurdného sveta a v širšom meradle zachytáva jeden z groteskných spoločenských trendov v zjednotenej Európe a na celej globalizovanej zemeguli. Jej dynamické a humorom sršiace rozprávanie zaujme aj pobaví každého, kto má negatívne skúsenosti s byrokraciou  a tie majú dnes takmer všetci takmer všade, vrátane nás.

Počet strán: 188
Väzba: mäkká, brožovaná
Jazyk: slovenský
Pôvodný názov: Absolument dé-bor-dée! ou Le paradoxe du fonctionnaire
Preklad: Terézia Gašparíková, Peter Gašparík
ISBN: 978-80-971436-0-2
Dátum vydania: 27. novembra 2013
Rok vydania originálu: 2010
Vydavateľstvo: PEGART s.r.o.
Orig. vydavateľstvo: Albin Michel
Rozmery: 1 cm x 14,7 cm x 21 cm
Hmotnosť: 0,26 kg